اقتصادانرژیصنعت و معدنصنعت ومعدن

برنامه صنعت گاز برای صرفه‌جویی در مصرف برق

مدیر عامل شرکت ملی گاز گفت: باید ۴ میلیون ۱۰۰ هزار بخاری با راندمان بالا جایگزین بخاری های کم راندمان شوند و از مسیر گواهی صرفه جویی انرژی بازگشت سرمایه سرمایه گذاران را داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد( تولید آنلاین)؛ به نقل از ایلنا، مجید چگنی در مراسم امضای تفاهمنامه بین شرکت ملی گاز و انجمن تولیدکنندگان ترکیبی برق، حرارت و برودت با اشاره به اینکه باتوجه به شدت مصرف انرژی و ناترازی در بخش برق و گاز حرت به سمت بهینه سازی و کاهش مصرف اجتناب ناپذیر است، اظهار داشت: با توجه به تکالیف قانونی برنامه توسعه و قانون سنواتی وزارت نفت مکلف به بهینه سازی مصرف شده است.

وی با بیان اینکه در این راستا اقداماتی شکل گرفته و حرکت رو به جلو است، افزود: با اولین رضه گاوهی صرفه جویی در بورس مسیر برای این اقدام هموار شده است و سرمایه گذاران با اطمینان سرمایه گذاری می کنند، بازگشت سرمایه نیز از سوی وزارت نفت تضمین شده است.

مدیر عامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه راندمان پایین نیروگاهها نسبت به استاندارد از جمله مشکلات حوزه انرژی است، گفت: راه افزایش راندمان این است که از واحدهای نیروگاهی با راندمان بالا برای بهینه سازی مصرف استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با راه اندازی بخش بخار نیروگاههای مقیاس کوچک می توانیم میزان مصرف را بهینه کنیم، سیاست کشور نیز این است که این موضوع را پیگیری کرده و راندمان ها را افزایش دهیم.

چگنی گواهی صرفه جویی را از جمله اقدمات جهت ریل گذاری برای تحقق امر بهینه سازی برشمرد و گفت: امیدواریم با همکاری انجمن CHP و گواهی صرفه جویی بتوانیم موضوع بهینه سازی را تسریع کنیم.

وی بیان داشت: ما تجربه خوبی در زمینه گواهی صرفه جویی به بخش تجدیدپذیر کشور داریم و در راستا تاکنون ۸ هزار میلیارد تومان گواهی به این بخش داده ایم و این برنامه ادامه دارد.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: مجلس در این رابطه یک گام بزرگ برداشته و از صندوق بهینه سازی انرژی منابع پیش بینی شده و برای کسانی که سرمایه گذاری کنند تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به استقبال سرمایه گذاران از سرمیایه گذاری در بخش موتورخانه ها گفت: بنا بر مصوبه شورای اقتصاد باید ۴ میلیون ۱۰۰ هزار بخاری با راندمان بالا جایگزین بخاری های کم راندمان شوند و از مسیر گواهی صرفه جویی انرژی بازگشت سرمایه سرمایه گذاران را داشته باشیم و به این ترتیب بخش تولید نیز دچار مشکل نمی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا