اخباربرگزیدهاقتصادحمل و نقلراه و مسکنصنعت و معدنصنعت ومعدن

بهره‌برداری از ۳۸۷ کیلومتر مسیر ریلی و ۲۳۶ کیلومتر مسیر آزادراهی در دولت سیزدهم

معاون وزارت راه و شهرسازی از بهره‌برداری ۳۸۷ کیلومتر مسیر ریلی و ۲۳۶ کیلومتر مسیر آزادراهی در دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد(تولید آنلاین)، “خیرالله خادمی” در نشست خبری عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم افزود: عمده بهره‌برداری از آزادراه‌های کشور در سال ۱۴۰۲ انجام شد که طولانی‌ترین آنها آزادراه شیراز به اصفهان بود.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور یادآور شد: بهره‌برداری از این آزادراه مسیر قبلی شیراز- اصفهان را ۱۳۵ کیلومتر کوتاه کرد که به معنای کوتاه شدن ۲ ساعته زمان مسافرت در این مسیر است.
خادمی خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته ۲ هزار و ۱۵ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه در کشور به بهره‌برداری رسید که به خصوص در استان سیستان و بلوچستان و سواحل مکران راهگشا بود.
وی ادامه داد: در دو سال گذشته ۳۸۵ کیلومتر تونل در اجرای پروژه‌های سخت حفاری شد که از جمله آنها در راه آهن چابهار- زاهدان، راه آهن اردبیل، آزادراه تهران- شمال و آزادراه منجیل قابل اشاره است.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در مجموع سه‌هزار و ۸۱ کیلومتر مسیر ریلی در کشور در حال اجرا است.
وی اظهار داشت: در سال گذشته و امسال از محل “سایر منابع” برای پروژه‌های کریدورهای شمال جنوب منابع نقدی خوبی در قالب پنج پروژه ریلی تخصیص یافت.
خادمی بیان داشت: سالیانه به طور متوسط بین ۷۰۰ تا یک‌هزار کیلومتر بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگراهی انجام می‌شود که سال گذشته ۷۳۰ کیلومتر بزرگراه به بهره‌برداری رسید و برای امسال نیز بهره‌برداری از ۸۲۰ کیلومتر بزرگراه را در برنامه داریم.
وی یادآور شد: در موضوع اعتبارات سال گذشته ۳۸ هزار میلیارد تومان از منابع مختلف به ما ابلاغ شد که ۳۴ هزار میلیارد تومان آن معادل ۹۰ درصد تخصیص یافت.

راه آهن رشت- آستارا

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به راه آهن رشت- آستارا گفت: در این پروژه پیش از اینکه بحث وام روسیه مطرح باشد، استجازه از رهبر معظم انقلاب گرفته شد.
وی بیان داشت: برآورد اولیه برای تملک اراضی مسیر بین ۶ تا هفت همت است که برای تحقق این مهم از محل استجازه رهبری استفاده خواهیم کرد و اگر وام روسیه به نتیجه برسد اجرای پروژه با وام انجام خواهد شد.
خادمی تاکید کرد: تاکنون ۲۰ کیلومتر از اراضی تملک شده و تملک ۳۰ کیلومتر دیگر از اراضی و زمین‌ها نیز در مرحله ارزیابی است.

پیشرفت ۷۰ درصدی راه آهن چابهار- زاهدان

معاون راه و شهرسازی در ادامه به پیشرفت ۷۰ درصدی راه آهن چابهار زاهدان اشاره کرد و گفت: مجموع طول این پروژه ریلی ۶۲۸ کیلومتر است که تکمیل آن نیازمند ۲۰ همت اعتبار است.
وی یادآور شد: اسفند سال گذشته یک‌هزار میلیارد تومان و اواخر هفته قبل سه‌هزار میلیارد تومان از محل استجازه رهبری به این پروژه تخصیص یافت و در تلاشیم تا پایان امسال محدوده خاش ایرانشهر را به بهره‌برداری برسانیم./ ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا