اقتصاداقتصاد و تجارتصادرات و وارداتصادرات و وارداتصنعت و معدنصنعت ومعدن

در بهار امسال؛ صادرات گمرکات اصفهان ۳۲ درصد کاهش یافت

مدیرکل گمرکات اصفهان از کاهش ۳۲ درصدی صادرات از طریق گمرکات این استان در سه ماه بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد( تولید آنلاین)؛ به نقل از خبرگزاری مهر، رسول کوهستانی پزوه اظهار داشت: در سه ماه نخست سال ۱۴۰۳ صادرات از طریق گمرکات استان اصفهان به میزان ۳۹۷ هزار و ۷۰۵ تن و به ارزش ۲۵۸ میلیون و ۴۶۳ هزار دلار بود.

وی افزود: طی این مدت روزانه به طور متوسط تشریفات صادرات ۲۲۰ کامیون (با ظرفیت ۲۰ تن) انجام شد.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان اقلام صادراتی گمرکات استان اصفهان را ۳۲۹ نوع کالا برشمرد و گفت: طی این مدت عمده ترین محصولات صادراتی از گمرکات استان اصفهان محصولات پتروشیمی ۶۸ میلیون دلار و با ۲۲ درصد رشد، چدن، آهن و فولاد به ارزش ۵۹ میلیون دلار با ۷۰ درصد کاهش، محصولات لبنی با ۲۶ میلیون دلار و ۲۰ درصد رشد، مس و مصنوعات آن با ۲۳ میلیون و ۴۱ درصد رشد و فرش ماشینی و دستباف ۱۹ میلیون دلار و یک درصد کاهش و سایر کالاها نیز ۶۲ میلیون دلار و ۹ درصد کاهش بوده است.

کوهستانی افزود: در این مدت صادرات گمرکات استان اصفهان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۳۴ درصد و حیث ارزش ۳۲ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان مهمترین دلیل کاهش صادرات از طریق گمرکات استان اصفهان را کاهش صادرات آهن و چدن و فولاد برشمرد و اظهار داشت: در بهار سال گذشته ۱۹۶ میلیون دلار محصولات چدن، آهن و فولاد از گمرکات استان صادر شد در حالی‌که در سه ماه امسال به ۵۹ میلیون دلار رسید.

وی خاطرنشان کرد: طی این مدت کاهش حدود ۱۳۷ میلیون دلار صادرات آهن و فولاد به رغم افزایش صادرات سایر گروه‌های کالایی نظیر محصولات پتروشیمی، لبنی و مس نتوانست این کاهش را جبران کند و در نتیجه شاهد کاهش ۳۲ درصدی صادرات از طریق گمرکات استان اصفهان هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا