اخباربرگزیدهاقتصاداهم اخبارتشکلهاتولید+صنعت و معدنصنعت ومعدنویدئوچند رسانه ای

رئیس مرکز مطالعات راهبردی مجمع کارآفرینان ایران مطرح کرد: جلوگیری از سرکوب قیمت ها به رشد صنعت و احیای بورس کمک می کند+ ویدئو

رئیس مرکز مطالعات راهبردی مجمع کارآفرینان ایران ضمن تاکید بر اهمیت کنترل هزینه و بودجه در دولت جدید اظهار کرد: باید سازمان‌هایی که با یکدیگر موازی‌کاری دارند قبل از آغاز به کار دولت جدید، با یکدیگر ادغام شوند.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد( تولید آنلاین)؛ علی سرزعیم در نشست خبری با موضوعیت مطالبات پیشران‌های اقتصادی از رئیس جمهور منتخب که در دفتر مرکزی مجمع کارآفرینان ایران برگزار شد،با بیان اینکه اقدامات لازم جهت کنترل بودجه و هزینه در دولت جدید از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: اصلاح صندوق بازنشستگی، اصلاح ساختار اداری دولت و ادغام سازمان‌های موازی‌کار جهت صرفه‌جویی بودجه و هزینه‌ها از اهمیت ویژه ای برخودار است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی با بیان مسئله مهم ناترازی انرژی که نتیجه اش قطعی برق و ایجاد مشکلات برای صنایع شده است افزود: از دیگر مسائل موجود که متاسفانه در سال‌های اخیر به تعویق افتاده ، انجام اقدامات لازم جهت بهبود وضعیت اقتصاد در زمینه بحران شدید آبی مخصوصا آب شرب، بحران بنزین، گاز و… است که این اقدامات در دولت جدید هر چه پیش‌بینی پذیرتر، بهتر می باشد.

علی سرزعیم گفت: توجه به شورای عالی رفاه اهمیت زیادی دارد، ولی در برخی دولت‌ها به آن بی توجهی شده است.

وی ادامه داد: اصلاح نظام بانکی ار مطالبات جدی فعالان اقتصادی است که مسئله بانک‌های ناتراز و مشکل‌دار تعیین تکلیف شوند.

سرزعیم اظهار داشت: درباره ارز نیز آن چه که انتظار داریم این است که تجربه تلخ دو دولت قبل و فسادی که وجود داشت در این دولت دیگر رخ ندهد. در حوزه سیاست صنعتی نیز سرکوب قیمت‌ها هیچگاه جوابگو نبود و تنها بورس را از بین برد. در تمام دولت‌ها به بهانه کنترل تورم قیمت‌ها سرکوب شد اما نتیجه مثبتی نیز نداشت. بعد از ۴۰ سال باید حداقل چندبار جواب مثبت گرفته می شد ولی امیدواریم که وزارت صمت برای اولین بار این اقدام را انجام دهد که صنایع را از سرکوب قیمت‌ها خارج کند و این در برنامه هفتم توسعه نیز هست که سرکوب قیمت‌ها باید حذف شود. این کار بسیار به رشد صنعت و احیای بورس کمک می کند و مردم از هجوم به ارز و طلا به فعالیت در بورس بروند.

سرزعیم گفت: توسعه زیرساخت ریلی و زیرساخت دیجیتال دو مقوله ای است که اثرات خود بر رشد اقتصادی را سریع نشان می‌دهند. اقتصاد دیجیتال مزیت بزرگی برای کشور است و بعد از نفت این مزیت بزرگ می تواند توان اقتصادی کشور را افزایش دهد که با کمک بخش خصوصی شکل گرفته است و متاسفانه در ۱۴۰۱ تخریب شده و نباید این قضیه ادامه یابد و دوباره دوران رونق استارتاپ‌ها و فعالیت‌های مجازی آغاز شود و تنها بخشی که می‌تواند نقش پررنگی در رونق اقتصادی داشته باشد همین زیرساخت دیجیتالی است. باید مراقب باشیم که این مزیت از بین نرود.

وی افزود: فلر به شدت ثروت سوزی و آسیب جدی برای محیط زیست است و ما باید راهی باز کنیم تا شرکت‌های داخلی و خارجی در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند تا آسیب به محیط زیست کمتر شود. مسئله دیگر نیز زباله است که در شهرهای مختلف مخاطرات بسیاری را برای محیط زیست به همراه داشته است درصورتی که با فناوری‌های موجود می‌توان از آن‌ها برای کشور برق تولید کرد و آلودگی‌ها را کاهش داد و این نکاتی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی در پایان گفت: در ساختار تشکیلاتی دولت برخی اصلاحات و برخی ادغامات نیاز است که بهترین زمان برای انجام این کار قبل از آغاز به کار دولت جدید است. نیاز است که درباره سازماندهی دولت و تشکیلات خود دولت بازاندیشی صورت گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا