اخباربرگزیدهاقتصادتشکلهاصنعت و معدنصنعت ومعدن

رشد ۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در سال گذشته

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت:بانک جهانی رشد حقیقی تولید ناخالص داخلی در سال ۱۴۰۲ را معادل ۵ درصد اعلام و دلیل رشد را انتفاع اقتصاد از رشد بخش نفتی و خدمات اعلام کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد( تولید آنلاین)؛ محمود نجفی عرب، رییس اتاق بازرگانی تهران در هفدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران گفت:  سهم بخش صنعت و معدن بنا بر اعلام بانک مرکزی از تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۱۴۰۱ برابر با ۱۶.۲ درصد بوده و در ۹ ماهه ۱۴۰۲ به ۱۵.۵ درصد کاهش یافته است باید دلایل این کاهش بررسی و از ادامه این وضع جلوگیری شود.
 
او تصریح کرد: امروز مشکل کمبود سرمایه در گردش بزرگ ترین مشکل واحد‌های تولیدی است و چنانچه در گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی مشهد آمده وزیر صمت به شورای پول و اعتبار نسبت به کمبود نقدینگی واحد‌های تولیدی  هشدار داده و اعلام کرده که این مشکل حاد شده است و پدیده ای که امروز بنگاه ها را بیش از هر چیز رنج می دهد بی توجهی به مشکل کمبود سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی است.

رییس اتاق تهران بیان کرد: همچنین پژوهش انجام شده توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی از بیش از ۴۳ هزار و ۶۱۵ واحد اقتصادی حاکی از آن است که از نظر ۳۹.۷ درصد واحد‌ها بزرگ ترین عامل پیش روی واحدها تامین مالی بوده است. 
 
نجفی ادامه داد: تامین مالی در کشور در گذشته از طریق بازار پولی، اعتبارات بانک ها، بازار سرمایه و جذب سرمایه از خارج انجام می شد اما آمارهای بازار سرمایه طبق اعلام بانک مرکزی در ۹ ماهه اول سال گذشته نشانگر آن است که میزان خروج سرمایه به میزان قابل توجهی بیشتر از سرمایه جذب شده بوده است و حساب خالص سرمایه به رقم منفی ۲۰ میلیارد دلار برسد این در حالی است که رشد تامین سرمایه از طریق بازار سرمایه در حدود ۳۸ درصد با توجه به نرخ تورم بوده است.
 
او اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲، ۲۰ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده است و آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد دلیل اصلی کاهش سرمایه بخش صنعت و معدن در تولید ناخالص داخلی در سال گذشته عدم کفایت تسهیلات اعطایی سیستم بانکی به این بخش بوده است، در سال ۱۴۰۰ تسهیلات اعطایی به بخش صنعت و معدن نسبت به سال ۱۳۹۹، ۵۴.۸درصد رشد داشته در حالی که تورم در این سال ۴۰.۲درصد بوده در نتیجه اعتبارات این بخش ۱۴.۶ درصد رشد خالص داشته است.

او بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ نیز تسهیلات اعطایی به این بخش ۵۵ درصد رشد سالانه داشته در حالی که تورم در این سال ۴۵.۸ درصد بوده  در نتیجه خالص رشد تسهیلات در بخش مذکور ۹.۲ درصد بوده است.  در سال ۱۴۰۲ تسهیلات اعطایی به بخش صنعت و معدن ۲۰ درصد رشد سالانه داشته و تورم ۴۰.۷ درصد بوده است در نتیجه خالص رشد تسهیلات بیش تر از منفی ۲۰درصد بوده است

 نجفی عرب اضافه کرد: گزارش بانک جهانی رشد حقیقی تولید ناخالص داخلی در سال ۱۴۰۲ را معادل ۵ درصد اعلام و دلیل رشد را انتفاع اقتصاد از رشد بخش نفتی و خدمات اعلام کرده است./باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا