اخباربرگزیدهاقتصاداقتصاد و تجارتانرژیتجارتشرکتهاصنعت و معدنصنعت ومعدن

کمبود گاز مانع تحقق هدف گذاری تولید ۷۸ میلیون تنی پتروشیمی شد/ ناترازی بنزین خوراک پتروشیمی ها را کاهش داد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه مقدار عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی تا پایان امسال به ۸۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد، گفت: برآورد می‌شود که در مجموع تا پایان امسال ۲۹ میلیون تن محصول پتروشیمی صادر شود.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد(تولید و اقتصاد)، مرتضی شاهمیرزایی در نشست خبری در جمع خبرنگاران ضمن ابراز قدردانی از کارگران و فعالان صنعت پتروشیمی در همه مناطق کشور اظهار داشت: صنعت پتروشیمی همسو با شعار سال تلاش کرد که رشد تولید و دستاوردهایی نیز به منظور مهار تورم داشته باشد.

وی با اشاره به راهبرد شرکت مادر تخصصی، ملی صنایع پتروشیمی در عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی در بورس کالا و انرژی، افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۷۵ هزار میلیارد تومان در این صنعت عرضه اعتباری به ۱۵ تا ۱۶ هزار واحد کوچک پایین‌دستی انجام شده است. و چالش تأمین نقدینگی در گردش را برای این واحدها رفع کرد به طوری‌که در بعضی ماه‌ها عرضه محصولات پتروشیمی بیشتر از مقدار تقاضا بود.

وی با بیان‌اینکه تا پایان امسال مقدار عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی به ۸۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید که موققیت بزرگ و بی‌نظیری ثبت می‌شود، افزود: این اقدام راهبردی افزون بر اینکه نقش بسزایی در مهار تورم و رشد تولید داشته، سبب از بین بردن بخشی از سوداگری‌ها در بازار محصولات پتروشیمی شده است.

مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی با بیان اینکه خوشبختانه افزایش ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی مطابق با برنامه سال انجام شده است، گفت: تولید واقعی صنعت پتروشیمی پارسال (۱۴۰۱)  ۶۹.۵ میلیون تن بود و امسال(۱۴۰۲) پیش‌بینی می‌شود از مرز ۷۵ میلیون تن با هفت درصد رشد نسبت به پارسال عبور کند.

 وی بیان داشت: برای امسال ۷۸ میلیون تن هدف‌گذاری شده بود اما با توجه به ناترازی گاز و تأمین نشدن خوراک پایدار، این رقم محقق نشد.

وی همچنین به موضوع ناترازی بنزین اشاره و اظهار داشت: به دلیل ناترازی بنزین نفتای نفتای واحدهای پالایشگاهی به اختیار پتروشیمی ها قرار نگرفت.

شاهمیرزایی گفت: به‌طور میانگین روزانه حدود ۷۷ میلیون مترمکعب گاز به‌عنوان خوراک تحویل صنعت پتروشیمی می‌شود.

وی با اشاره به رشد مطلوب صادرات و فروش محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۲ تصریح کرد: برآورد می‌شود که در مجموع تا پایان سال ۲۹ میلیون تن محصول صادر شود که از نظر حجمی ۱.۵ میلیون تن نسبت به پارسال افزایش دارد. فروش داخلی نیز با عرضه اعتباری امسال افزایشی بوده است.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: ارزش‌ فروش محصولات پتروشیمی امسال به دلیل کاهش قیمت جهانی برخی محصولات تا ۶۰ درصد کاهش خواهد داشت که البته همه پتروشیمی‌ها تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند.

وی اظهار داشت: وعده گشایش ۱۲ طرح در سال ۱۴۰۲ محقق شده است.

شاهمیرزایی با تأکید بر حمایت از دانش‌بنیان‌ها و تولیدات فناورانه و بهره‌گیری از دانش فنی داخلی گفت: دانش‌ فنی هفت طرح پتروشیمی که در گذشته از خارج تامین می‌شد از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تأمین شده است. سرمایه‌گذاران را تشویق به استفاده از توانمندی داخلی‌ها کرده‌ایم.

وی با اشاره به اهمیت جمع‌آوری گازهای مشعل و جلوگیری از سوزاندن این ثروت اظهار داشت: بخش اعظمی از گازهای همراه در بیدبلند خلیج فارس، ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ و پالایشگاه هویزه خلیج فارس جمع‌آوری می‌شود و ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ در دهلران نیز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. برنامه این شرکت جمع‌آوری همه مشعل‌ها در صنعت پتروشیمی است.

وی گفت: ۵۳ درصد مساحت در اختیار صنعت پتروشیمی به فضای سبز اختصاص داده شده است و به نیروگاه‌های برق اعلام کرده‌ایم که آمادگی داریم در کنار هر نیروگاه واحد کوچکی برای مهار گازهای خروجی احداث کنیم تا افزون بر تولید محصول،آلودگی محیط زیستی نیز کمتر شود./ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا