اخباربرگزیدهاستان هااقتصاداقتصاد و تجارتانرژیاهم اخبارخوزستانشرکتهاصنایع معدنیصنعت و معدنصنعت ومعدن

نایب رئیس انجمن فولاد: محدودیت‌های برقی فولادسازان در ماه‌های گرم پیش رو/ راهکارهایی برای جبران کمبود انرژی

امین ابراهیمی ضمن اشاره به محدودیت‌های برقی فولادسازان در ماه‌های گرم پیش‌رو، به ارائه راهکارهای مدیریت بحران انرژی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد(تولید آنلاین)، امین ابراهیمی- مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان و نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران که مدیریت این نشست را بر عهده داشت در خصوص جزئیات این نشست اظهار کرد: محدودیت‌های برقی فولادسازان در ماه‌های گرم پیش رو، هماهنگی تامین برق از بورس انرژی و بررسی تازه‌ترین مقررات ارزی محورهای اصلی این نشست را تشکیل می‌داد.

سه راهکار برای جبران کمبود انرژی

به گفته وی، نشست هم‌اندیشی فولادسازان بزرگ کشور در دو بخش برگزار شد. در بخش نخست به موضوعات برق و بورس انرژی پرداخته شد. بحران انرژی در صنعت فولاد را می‌توان از سه ناحیه مدیریت کرد؛ اول تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، دوم صرفه‌جویی خانوار و سوم افزایش تولید نیروگاه‌ها توسط دولت.

ابراهیمی در این باره گفت: انرژی حاصل از هر سه منبع یادشده قرار است در بورس انرژی عرضه و بر سر آنها رقابت شود و هیچ یک از این سه مورد مگر در شرایط فوق العاده دچار محدودیت نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان همچنین خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام وزارت نیرو، واحدهایی که از نیروگاه برق برخوردار هستند، امسال با محدودیت مواجه نخواهند بود. همچنین در آینده این امکان وجود خواهد داشت که حلقه‌های گوناگون زنجیره صنعت برق خود را به یکدیگر نیز واگذار کنند.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران همچنین درباره افزایش هزینه‌های انرژی برای شرکت‌های فولادی گفت: ارقام جدیدی که برای هزینه‌های انرژی شنیده می شود، حتی شرکت فولاد مبارکه که کل زنجیره را در اختیار دارد و سودآوری بیشتری هم نسبت به بقیه واحدها دارد را دچار چالش جدی می کند چرا که دریافت انرژی با چنین هزینه هایی برای آن صرفه اقتصادی ندارد. در چنین شرایطی اوضاع دیگر واحدهای فولادی بسیار حساس تر و چالش برانگیزتر خواهد بود.

وی افزود: ظاهرا محاسباتی با این مضمون صورت گرفته که اگر نیروگاه‌ها گاز را به صورت آزاد بخرند، در حالی که اکنون تقریبا رایگان تمام می‌شود و همچنین برق را هم با قیمت آزاد بفروشند، بهره‌وری در مصرف انرژی ایجاد می‌شود که کمبود در انرژی را از بین خواهد برد و در ادامه قیمت انرژی هم برای مصرف‌کننده کاهش پیدا می‌کند و نیاز به رقابت های منفی در بخش صنعت نیست.

موافق سهمیه‌بندی برق فولادی‌ها نیستیم

ابراهیمی در بخشی دیگر از سخنانش به برنامه‌ای که توانیر درباره قطعی برق در ماه‌های پیش رو منتشر کرده پرداخت و تصریح کرد: ما به عنوان تشکل تخصصی صنعت فولاد در کنار وزارت صمت موافق این سهمیه‌بندی انرژی برای صنایع انرژی بر در ماه‌های گرم پیش‌رو نیستیم.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در ادامه به بخش سوم نشست هم‌اندیشی فولادسازان با موضوع لایحه تقویت اختیارات بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز پرداخت و در این باره گفت: این لایحه چون هنوز در مجلس نهایی نشده نمی‌توان در مورد آن صحبت رسانه ای کرد اما انتظار داریم مجلس نظرات تشکل ها و فعالان اقتصادی را دریافت و به آنها توجه کند.

شایان ذکر است، علی نقوی مدیر عامل بورس انرژی، سیف‌الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، کتایون نعمت‌پور مدیرکل دفتر محیط کار و محیط زیست وزارت صمت و جمشیدی مدیر مقررات صادرات بانک مرکزی نیز در این نشست به عنوان میهمان ویژه حضور داشتند./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا