اخباربرگزیدهاقتصاداقتصاد و تجارتاهم اخباربانک ، بورس وبیمهبانک، بیمه و بورستجارتتشکلهاشرکتهاصادرات و وارداتصادرات و واردات

نایب رییس اتاق ایران و سوریه: تجار افغانستان و عراق با ریال معامله نمی‌کنند

علی اصغر زبردست گفت: در حال حاضر تاجران افغانستانی و عراقی هم حاضر به معامله با تجار ایران به واسطه ریال نیستند و دلار مطالبه می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد (تولید آنلاین)، علی اصغر زبردست، نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه گفت: موضوع راه‌اندازی بانک مشترک ایران و سوریه پنج سال پیش مطرح و بنا شد بانک‌های مرکزی دو کشور شعبه‌ای برای تبادلات مالی احداث کنند، اما مساله این است که تا چه اندازه می‌توان در این بانک مشترک، تبادلات مالی با دلار انجام داد.

وی افزود: اگر هم قرار است طرفین دلار را در معاملات تجاری دو کشور حذف و با پول‌های ملی معامله کنند، این مساله به وجود می‌آید که در ایران لیره سوریه و در سوریه ریال ایران اعتبار ندارد و نمی‌توان با لیره سوریه در ایران معامله کرد چنان که در سوریه نمی‌توان با ریال ایرانی کالا خرید. مگر اینکه بانک مرکزی ایران تبدیل لیره سوریه به ریال ایران را با قیمت مناسب تضمین کند که البته تاکنون چنین کاری نکرده است.

زبردست تصریح کرد: در حال حاضر تاجران افغانستانی و عراقی هم حاضر به معامله با تجار ایران به واسطه ریال نیستند  و دلار مطالبه می‌کنند.

نائب رئیس اتاق ایران و سوریه اظهار کرد: پیش از این موضوع ایجاد بانک مشترک در تجارت ایران با عراق و افغانستان با حذف دلار مطرح شده بود اما تاکنون دستاوردی در این زمینه حاصل نشده است. در سال ۱۳۹۷ صادرات ریالی از ایران به عراق و افغانستان آزاد شد اما از همان سال بیشتر تجاری که در این مسیرها تجارت کردند با بانک مرکزی ایران مشکل پیدا کرده ‌ند و کارت بازرگانی شماری از آنها هنوز تعلیق است. بانک مرکزی هماهنگی کافی با تاجران در این زمینه نداشت.  

وی همچنین از فعالیت کنونی شعبات تعدادی از بانک‌های ایرانی در عراق خبر داد و گفت: هیچ یک از این بانک‌ها عملیات دلاری ندارند.  

زبردست در نهایت تصریح کرد: ایجاد یک شعبه بانکی دردی از تجار دوا نمی‌کند آنچه اهمیت دارد این است که با ایجاد یک شعبه تا چه اندازه فعل و انفعالات بانکی تسهیل می‌شود؟ همچنین باید دید بانک مرکزی سوریه چه حمایتی می‌تواند در این زمینه از ایران داشته باشد.

این فعال اقتصادی بخش خصوصی در پایان یادآور شد: متاسفانه دولتی‌ها در مذاکرات و نشست‌هایی که با هدف تسهیل تجارت خارجی ایران دارند، هیچ‌گاه از اعضای اتاق بازرگانی مشورت و نظرخواهی نمی‌کنند و حتی آنها را به نشست‌ها دعوت نمی‌کنند تا بخش خصوصی هم پیامدهای مثبت و منفی تصمیماتی که گرفته می‌شود را بررسی کنند، در حالی که این تصمیمات بر کسب و کار خصوصی‌ها تاثیرگذار است./ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا