اخباربرگزیدهاقتصاداقتصاد و تجارتاهم اخبارتولید+صنایع معدنیصنعت و معدنصنعت ومعدننمایشگاه و رویدادتجاریهمایش و نمایشگاه

محمدرضا بهرامن مطرح کرد:دستیابی به رشد ۱۳ درصدی در بخش معدن نیازمند سرمایه‌گذاری است

رئیس خانه معدن ایران گفت: تاکنون حدود ۴۶ میلیارد دلار در بخش معدن سرمایه گذاری شده است که برای رسیدن به رشد ۱۳ درصدی هدف گذاری شده در برنامه هفتم توسعه نیازمند افزایش سرمایه‌گذاری است.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد،محمدرضا بهرامن در نشست خبری با بیان این که باید در کشور‌هایی مثل افغانستان سرمایه‌گذاری کنیم که بتوانیم از آن‌ها مواد اولیه مورد نیاز را وارد کنیم، گفت: تحریم در بخش مواد معدنی ضعیف‌تر است و در بخش مالی بیشتر اثرگذار بوده است. به طور کلی به دنبال این هستیم در بخش معدن برنامه تنظیم کنیم.

بهرامن با اشاره به نیاز بخش معدن به سرمایه‌گذاری،افزود: تاکنون حدود ۴۵ تا ۴۶ میلیارد دلار در بخش معدن سرمایه گذاری شده است. رشد بخش معدن در سال قبل سه درصد بود و برای تحقق رشد ۱۳ درصدی که در برنامه هفتم دیده شده و همچنین برای افزایش سهم معدن در تولید ناخالص داخلی نیاز به افزایش سرمایه‌گذاری است. برآورد‌ها نشان می‌دهد برای اینکه رشد بخش معدن به هفت تا هشت درصد برسد، حداقل به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش معدن نیاز است.

وی همچنین با اشاره به لزوم هوشمند سازی و نوسازی تجهیزات بخش معدن، تصریح کرد: در حال حاضر آمار‌ها با سوخت ۱۰ سنتی محاسبه شده و اگر قیمت سوخت ۶۰ سنت در نظر گرفته شود، خیلی از معادن زیان ده خواهند شد.

رئیس خانه معدن ایران در ادامه سه چالش بخش معدن را عدم توسعه و خام فروشی، عدم رقابت پذیری به دلیل تحریم و کمبود اکتشاف عمیق عنوان کرد و گفت: وجود ذخایر نفتی در کنار نفت و گاز مزیتی است که فقط در آمریکا، روسیه و ایران وجود دارد و همه کشور‌های معدن خیز از آن برخوردار نیستند.

بهرامن در ادامه با اشاره به لزوم سرمایه گذاری درست در بخش معدن، اظهار کرد: بخش معدن باید متولی واقعی داشته باشد. حتی عده‌ای معتقدند به جای بخش بازرگانی، بخش معدن باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت جدا شود، چراکه با توجه به نوع و میزان ذخایر می‌توانیم برنامه ۱۰۰ ساله در این حوزه داشته باشیم.

رئیس خانه معدن ایران با اشاره به برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدن، ماشین آلات، تجهیزات و صنایع وابسته تهران گفت: این نمایشگاه با عرضه آخرین دستاورد‌ها در حوزه اکتشافات، استخراج و تجهیزات از ١٣ تا ١۶ مهرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

وی افزود: امسال ٣ شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه شرکت می‌کنند و نمایندگان ٧۴ شرکت خارجی از کشور‌های روسیه، چین، ترکیه، هند، امارت، آلمان، کانادا، بلاروس، افغانستان و اسپانیا حضور دارند.

رئیس خانه معدن ایران افزود: پنج پنل جانبی با عناوین مسوولیت پذیری اجتماعی سازمانی در صنعت معدن، راهکار‌های تامین مالی در بخش معدن، چالش‌های توسعه پایدار در حوزه صنایع معدنی، هوشمندسازی تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی در معادن و اهمیت حمل و نقل و ترانزیت در صنایع معدنی در این نمایشگاه برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا