اخباربرگزیدهاقتصاداقتصاد و تجارتاهم اخبارتجارتتشکلهاتولید دانش بنیانخودرودارویی، آرایشی و بهداشتیسلامتشرکتهاصنعت و معدنصنعت ومعدنلوازم خانگیکشاورزی و صنایع غذاییکشاورزی وصنایع غذایی

نامه بیش از ۲۰ انجمن تولیدی به سران دو قوه؛تصمیم قابل‌تقدیر دولت و مجلس در استفاده شرکت‌های خصوصی از نمایندگان حقوقی در محاکم قضایی+متن نامه ها

انجمن های تولیدی در دو نامه جداگانه به رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص استفاده شرکت‌های خصوصی از نمایندگان حقوقی در محاکم قضایی تقدیر کردند.

به گزارش پایگاه خبری تولید و اقتصاد(تولید آنلاین)، متن نامه انجمن‌ها به سران دو قوه به شرح زیر است:

در سالی که با عنوان «مهارتورم و رشد تولید» نام‌گذاری شده است، یکی از مهم‌ترین عوامل رشد تولید کاهش هزینه‌های دسترسی به خدمات و مواد اولیه موردنیاز است اما در حال حاضر بالا بودن هزینه‌های تولید به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های تولیدکنندگان تبدیل‌شده که می‌توان یکی از مهم‌ترین این موارد را هزینه‌های حقوقی بنگاه‌های تولیدی عنوان کرد که شامل هزینه استخدام وکیل برای پیگیری پرونده‌های حقوقی در محاکم قضائی و … است که در حال حاضر به دلیل کمبود سطح دسترسی عمومی به وکیل در کشور ایران گاهی حق‌الوکاله‌های مطالبه شده توسط وکلا چنان سر به فلک می‌کشد که بسیاری از بنگاه‌های خصوصی از پیگیری مشکلات حقوقی خود ناامید می‌شوند. این در حالی است که بنگاه‌های خصوصی از حق معرفی نماینده حقوقی به محاکم منع شده و فقط می‌توانند از طریق وکیل، دعاوی خود را در محاکم پیگیری کنند.
محرومیت بخش خصوصی کشور از معرفی نماینده حقوقی به محاکم در حالی است که قانون‌گذار در ماده (۳۲) قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب ۱۳۷۹ به مؤسسات دولتی اجازه می‌دهد که علاوه بر وکیل از یکی از کارمندان خود به‌عنوان نماینده حقوقی در محاکم استفاده کند. این اقدام موجب ضرر و زیان قابل‌توجهی در بنگاه‌های خصوصی در طی سالیان متمادی شده است. بر اساس سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و مطابق ماده (۸) قانون اجرای این سیاست‌ها دولت مکلف شده است تا ظرف مدت سه ماه هر امتیازی را که برای بخش دولتی قائل شده را لغو و یا معادل آن را برای بخش خصوصی ایجاد کند.
مجلس شورای اسلامی نیز در سال ۱۴۰۱ و در خلال ماده (۱۵) قانون جهش تولید دانش‌بنیان این امتیاز را برای شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان ایجاد کرد درحالی‌که تا پیش‌ازاین بخش خصوصی از این امتیاز محروم بود.
در هفته گذشته بارأی قاطع نمایندگان انقلابی مجلس شورای اسلامی و با الحاق یک‌بند به یکی از مواد طرح تأمین مالی و جهش تولید این موضوع موردبازنگری و اصلاح قرار گرفت و با اعطای اجازه استفاده از نماینده حقوقی به کلیه بنگاه‌های خصوصی زمینه کاهش هزینه تولید فراهم‌شده است.
این اقدام انجمن‌های تولیدی مذکور را بر آن داشت تا نسبت به تصمیم به‌جا و کارشناسی شده دولت و مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر به‌جا آورند تا موجبات تائید و اجرای هرچه سریع‌تر این تصمیم صورت گیرد و همین امر موجب شد تا دو نامه جداگانه به جناب آقای رئیسی، رئیس‌جمهوری و جناب آقای قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

انجمن‌های همراه و حامی ارسال نامه به رئیس مجلس و رئیس‌جمهور

 1. مجمع کارآفرینان ایران
 2. انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران
 3. کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی ایران
 4. انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران
 5. انجمن صنایع نساجی ایران
 6. انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی
 7. انجمن صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی ایران
 8. انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران
 9. سندیکای صنایع آلومینیوم ایران
 10. انجمن صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران
 11. انجمن صنفی صنایع لبنی ایران
 12. انجمن قطعه سازان لوازم خانگی ایران
 13. انجمن صنایع فرآورده های گوشتی ایران
 14. انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری ایران
 15. انجمن صنفی مدیران مراکز دانش بنیان
 16. انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران
 17. انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان پالایشگاهی فراوری غلات
 18. انجمن تولیدکنندگان لامپ روشنایی
 19. انجمن تولیدکنندگان باتری ایران
 20. اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی
 21. انجمن غلات ایران

نامه انجمن ها به سید ابراهیم رئیسی

نامه انجمن ها به محمد باقر قالیباف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا